Ova hrana jeste popularna, ali vas molimo da je izbegavate koliko god možete
Održavanje zdravih creva je ključno za celokupno zdravlje, a ishrana ima veliku ulogu u tome. Verovali li ne, čak 92 odsto imuniteta potiče od creva. Hrana koju jedemo može podržati naš probavni sistem ili izazvati razne probleme poput nadimanja, probavnih smetnji i povećanja telesne težine. Uravnotežena ishrana, bogata celovitim namirnicama kao što su voće, povrće i nemasni proteini, pomaže u održavanju zdravog crevnog mikrobioma, koji je neophodan za pravilno varenje i apsorpciju hranljivih materija.
Nasuprot tome, prekomerna konzumacija prerađene hrane može narušiti ovu ravnotežu, dovodeći do upala i drugih gastrointestinalnih problema. Nezdrava creva mogu usporiti metabolizam, izazvati insulinsku rezistenciju i povećati skladištenje masti, što otežava gubitak težine. Da bismo postigli i održali zdravu težinu, važno je pažljivo birati hranu i izbegavati namirnice koje štete zdravlju creva.
1. Musli i žitarice
Musli i žitarice mogu izgledati kao zdraviji izbor, ali zapravo mogu biti štetne po zdravlje creva. Iako su niskokalorične, ove žitarice često sadrže aditive i veštačke zaslađivače koji mogu narušiti ravnotežu crevnih bakterija i izazvati probavne smetnje.
“Žitarice su često siromašne vlaknima, ali bogate šećerom i veštačkim zaslađivačima koji mogu narušiti funkciju creva, uzrokujući simptome kao što su nadimanje, gasovi i grčevi u stomaku,” kaže Grim za SheFinds.
2. Prerađeno meso za užinu
Prerađeno meso poput šunke, slanine i kobasica može negativno uticati na zdravlje creva zbog visokog sadržaja nezdravih aditiva, konzervansa i natrijuma. Pored toga, visoki sadržaj zasićenih masti u prerađenom mesu povezan je sa povećanjem telesne težine.
“Prekomerna konzumacija prerađenog crvenog mesa može izazvati nepovoljne promene u mikrobiomu, povećavajući broj loših bakterija. Prerađeno meso često dolazi od životinja koje su hranjene lošom kvalitetnom hranom i koje su ubrizgane hormonima i drugim hemikalijama koje mogu negativno uticati na zdravlje creva i težinu,” napominje dijetetičarka Grim.
3. Peciva
Peciva su često prepuna rafinisanih ugljenih hidrata, šećera i nezdravih masti. Redovna konzumacija ovih proizvoda može negativno uticati na zdravlje creva, uzrokujući nadimanje, upale i povećanje telesne težine.
“Peciva ne podržavaju zdrave nivoe crevnih bakterija i zapravo mogu podsticati prekomerni rast loših bakterija. Ove popularne opcije za doručak negativno utiču na zdravlje creva i kontrolu težine jer visok sadržaj šećera može povećati nivo insulina u telu, što dovodi do povećanog skladištenja masti,” zaključuje Grimova.
24sedam.rs
Ok. Razumio sam sta nije dobro za creva.
Zasto onda niko ne pise sta konzurmirati
Da bi se popravio rad creva i smanjila tezina koju svi imamo previse.
Ovsene MEKINJE ( ima ih u svakoj prodavnici Zdrave Hrane) ,dodatak mleveni Lan+ kasika Čie.
I pola kasike Psiliuma ! Obrok snova za dorucak !
Proja. Ali ona žuta! 2 šolje tog brašna isti toliko vode,šolja pšenično, so, soda bikarbone 1 kašičica i kašika masti.ispeci. I uz kiselo mleko, creva rade ko sat
Nikako hleb,testenine,preradjevine od mesa.Sto vise voca,povrca,belog mesa,orasastih plodova.Slatkisi nikako i nikada.
U tekstu pričaju o zaslađenim cerealijama,a inače musli i pahuljice iz zdrave hrane,nezaslađene su zdrave za digestivni trakt
Ma taj lupeta bzvz. Kupiš ovsene pahuljice u rinfuzu i to ti je to. Nema nikakvih aditiva, zaslađivača i sl. On priča o onima koje se prodaju u kesicama. Skuvaš ih sa mlekom, ili sa vodom. Staviš u blender bananu, pahuljice, supenu kašiku čia semenki i lana, izmiksaš i vrh doručak. Možeš umesto banane jabuku i dodati kafenu kašičicu cimeta. Ne treba ti šećer ni u jednoj vatijanti
A sta da jedemo mi koji imamo problem sa zelucem nego ovsene pahuljice prelivene vrucom vodom bez ikakvih dodataka i secera
Kuvani ovas
Kupite ovas u zdravoj hrani.Sameljite ga,prelijte toplom vodom.Malo mlevenog badema,oraha,suvog grozdja,kajsija.I to je to.
nemaš pojma “novinaru” glupi
Nije precizirano na koji musli se misli. Ako je reč o već smućkanom musliju iz kutije,onda ima smisla priča o aditivima i šećeru. Ako je,pak,reč o samim pahuljicama,zaklela bih se da nemaju nikakve šećere,jer su do zla boga bljutave. Nerviraju me svi tekstovi koji nose neprecizne informacije,pa možeš po svom nahođenju da izvodiš zaključke.
KO SE ZDRAVO HRANI…..
zivece do kraja zivota….
…CITAT….
Zasto onda ovoliko pekara.kad nije zdravo nerazumem.
. Pa onda nas trujete.glupost sta pišete.po vama nista nije zdravo sto se kupuje po prodavnica.povrce i voce prskano.meso isto tako nije zdravo .žitarice isto.ajde svi da pasemo. A i to nije zdravo bacaju đubrivo.
Sva hrana sa ovih prostora je dobra za ishranu pod uslovom da nije industrijski preradjena i hemijski tretirana. Najveci problem je sto takve hrane ima malo i to u glavnom tamo gde je sami ljudi za sebe spremaju i gaje. Odsustvo bilo kakvog vestackog konzervansa boje pojacivaca arome i drugih otrova je kljucno za zdravlje i imunitet. Zdrava so je morska sa 20 do 30 minerala a uz dodatak pepela od rvrdog drveta preko 100 i odlican je konzervans a kamena ima samo dva minerala kao i kamena himalajska a nitratna je otrov i na ambalazi ima mrtvacku glavu i… Učitaj još »