Претрага
Претрага
Close this search box.

Tanja Milovanović, logoped, pomaže u prevazilaženju izazova u govoru i komunikaciji nakon MOŽDANOG UDARA: Osoba sa afazijom potpuno razume svoje okruženje, ali može imati poteškoća

Foto: Printscreen/Instagram / elements.envato.com

Logopedija nije samo za decu – odraslim osobama takođe je neophodna. Tanja Milovanović, afaziolog i klinički logoped, pruža besplatan prvi pregled osobama koje su preživele moždani udar i suočavaju se sa afazijom.

Upoznajte kako Tanja koristi svoje stručno znanje da pomogne pacijentima u prevazilaženju izazova u govoru i komunikaciji, prilagođavajući terapiju njihovim individualnim potrebama.

Tanja Milovanović, afaziolog, master defektolog, logoped i doktorant logopedije na univerzitetu u Belgradu, za NS Uživo govori na koji način pomaže odraslim osobama koje su preživele moždani udar i koje se suočavaju sa afazijom, kompleksnim stanjem koje često otežava govor i komunikaciju.

Naša sagovornica je i klinički logoped, svoju karijeru posvetila je radu sa osobama koje imaju različite neurološke izazove, a većina njenih pacijenata bori sa posledicama moždanog udara. Afazija, kako objašnjava Milovanović, može uzrokovati teškoće u izgovaranju reči ili razumevanju jezika, često dovodeći do frustracije i izolacije kod pacijenata i njihovih porodica.

– Kada se prvi put susretnu sa afazijom, porodice često postavljaju ista pitanja – šta je afazija, koliko dugo će trajati, da li će osoba ponovo moći da izgovara reči – naglasila je Tanja.

Ona ističe da je ključno razumeti da afazija varira od osobe do osobe, dok jedni lako izgovaraju reč ali teško razumeju, drugi imaju suprotne izazove.

Milovanović nam je kroz primere objasnila da pružaju različite metode podrške u zavisnosti od specifičnih potreba svakog pacijenta.

– Ako osoba ne može da izgovori reči, počinjemo sa jednostavnim zadacima kao što je brojanje ili ponavljanje kratkih reči poput “voda” ili “oko” Za one koji teže razumeju reči, koriste se vizuelne tehnike poput postavljanja predmeta poput olovke ili telefona i traženja da pokažu određeni predmet – objasnila je Milovanović i dodala:

“Važno je naglasiti da osoba sa afazijom često potpuno razume svoje okruženje i potrebe, ali može imati teškoće u izgovoru”.


Njen rad naglašava važnost prilagođavanja terapije individualnim potrebama svakog pacijenta, pružajući im podršku i pomoć u povratku u svakodnevni život.

Tanja Milovanović nastavlja da se bori protiv predrasuda o logopedskoj praksi koja se često vezuje isključivo za decu.

– I odraslima je neophodna podrška i terapija, naročito onima koji su pretrpeli moždani udar, ili neke druge neurološke smetnje i suočavaju se sa afazijom – zaključuje Tanja, ističući važnost širenja svesti o ovom važnom aspektu rehabilitacije.

Njen rad predstavlja primer posvećenosti i stručnosti u oblasti logopedije, pružajući nadu i konkretne rezultate svojim pacijentima.

Važno je napomenuti da je prvi pregled besplatan, sve dodatne informacije mogu se dobiti na njenim Instagram i Facebook profilima, kao i putem sajta.
Takođe, u ponudi je priručnik koji objašnjava kako možemo da pomognemo osobi koja ima afaziju.

Z.T.

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti

Претрага