Kineska digitalna prodavnica agresivno nastoji da se izbori za što veći deo tržišnog kolača. Iako su cene primamljive, preporučljiva je zdrava doza opreza.
Na svojoj web stranici Temu tvrdi kako je osnovan u Bostonu, u američkoj saveznoj državi Masačusets. To je tačno, ali reč je o kompaniji u vlasništvu kineskog PDD Holdingsa, koji je kasnije svoje sedište preselio u Irsku, piše Make Use Of.
Stoga se može pretpostaviti kako roba stiže uglavnom iz Kine i drugih proizvodnih sedišta u Aziji. Temu po tome nije jedinstven – brojne poznate kompanije nabavljaju proizvode ili ih proizvode u inostranstvu jer je to isplativije.
Promena strategija
Ako ste kupili proizvode na Temuu u prvim danima nakon lansiranja, možda se sećate koliko je vremena paketima trebalo da stignu. Vreme isporuke u rasponu od nekoliko dana do nekoliko nedelja bilo je normalno. Međutim, u poslednje vreme došlo je do promene u Temuovoj prodajnoj strategiji, prenosi tportal.
I dalje je reč o robi iz inostranstva, samo je Temu pronašao način kako da stvara i održava zalihe na više tržišta. Kvalitet robe značajno varira, zavisno od marke. Dok neki brendovi mogu ponuditi kvalitetne proizvode po izvrsnoj vrednosti, drugi bi vas mogli razočarati.
Zato je posebno važno proveriti ocene i pročitati recenzije za različite proizvode. To se posebno odnosi na tehničku robu, koja je po pravilu skuplja od manjih kućnih potrepština ili odeće.
Proverite trgovce
Pojedini trgovci su označeni kao ovlašćeni dobavljači (Authorized Provider). To znači kako je prodavac prošao kroz određeni nivo provere. Iako ova oznaka pruža određenu sigurnost, posebno ako kupujete proizvod s cenom višom od prosečne, nemojte je u potpunosti uzeti zdravo za gotovo.
Primite li oštećeni proizvod ili ga uopšte ne primite, Temuov program Purchase Protection nudi povrat novca. Dakle, nemojte zaboraviti proveriti je li proizvod u ispravnom stanju nakon što ga primite.
Bez obzira na vrstu prodavca s kojim imate posla, odvojite malo vremena kako biste se upoznali s prevarama na Temuu kako ne biste postali žrtva jedne od njih.
Rezanje troškova
Mnogi tehnološki proizvodi na platformi proizvedeni su u državama s nižim troškovima proizvodnje. Uz to, Temu uklanja posrednike između proizvođača i kupaca, što eliminiše dodatne troškove kao što su maloprodajni režijski troškovi i distribucijske naknade.
Na pojedinim tržištima koriste i propise koji omogućavaju uvoz robe do određene vrednosti bez carine i poreza, a pomaže i to što ne nude skupe marke poput Applea ili Microsofta.
b92/Tportal
Odlični su! Sve pohvale!