Dešava se da kućni ljubimac skoči ne samo na pogled svog vlasnika, već i na goste ili strance na ulici. Nažalost, razlog ovakvog ponašanja je naša sopstvena opuštenost. Nepravilno odgajani psi brzo razvijaju loše navike, a kasnije im postaje teško da ih se otarase. Jedan od razloga zašto pas skače na ljude je prvenstveno da se pozdravi i privuče pažnju.
Kućni ljubimac koji je ostao sam kod kuće je srećan što vidi svog vlasnika kako se vraća i želi mu dobrodošlicu. Pokušava da dopre do njegovog lica, da ga pomiriše, pa čak i liže. Ovako se i psi pozdravljaju, tako što približe lice jedno drugom i temeljno njuškaju jedno drugo.
Izvor ovog nepoželjnog ponašanja takođe leži u instinktu psa, nasleđenom od svojih dalekih rođaka vukova. Mladunci vukova skaču na svoju majku koja se vraća iz lova da bi je povratila. Vučica povrati svarenu hranu, koju potom jedu gladni vukovi. Štenci rade isto, skaču na sve i na taj način očekuju poslastice.
Šta da učinite da vaš pas ne skoči kad vas pozdravlja?
Jedna uobičajena greška koju pravimo je preterano uživanje u našim štencima. Kada mali pas radosno skače na nas i oduševljeno nas pozdravlja, često se osećamo više emotivno nego iznervirano. On je tako fin i šarmantan, pa zašto bismo se ljutili na njega? Zaboravljamo da će svako štene jednog dana porasti, a navike koje stekne kao mališan, samo će se intenzivirati sa godinama. Kada pas poraste i počne da seže više od naših kolena, njegovo ponašanje postaje opterećujuće. Svaki pas može da se dresira, ali je svakako bolje to učiniti kada je pas još mlad i spreman da uči. Starijem će trebati mnogo više vremena da promeni navike.
Kako da sprečite psa da skoči?
Skakanje na vlasnika kao pokušaj da se pozdravi sa psom može vremenom da se pretvori u znak dominacije. Ako je hijerarhija poremećena, pas može da skoči na nas da pokaže svoju superiornost u domaćem “čoporu”. Nažalost, obučavanje psa da se ovako ponaša nije lako. To zahteva ne samo strpljenje i doslednost vlasnika, već i saradnju ostatka porodice i prijatelja. Mnogi ljudi, kada vide srećnog psa, odmah posežu da ga pomaze i pozdrave. Nažalost, takvo ponašanje može da pokvari sav trud koji ulažemo u obuku. Evo kako efikasno da sprečite psa da skače na ljude:
Davanje komandi
Jedan od načina da kontrolišete preveliki entuzijazam vašeg psa je da mu date odgovarajuće komande koje će mu odvratiti pažnju i omogućiti mu da se fokusira na nešto drugo. Komande koje možete da koristimo su, na primer, “sedi”, “ostani” ili kratko “ne”. Po povratku kući dajete izabranu komandu čim pas pokuša da skoči na vas. Svaki put kada ljubimac ispuni komandu, nagrađujete ga poslasticom. Trudite se da vas vaš ljubimac uvek dočeka dok sedi. Važno je da se svi ukućani, a kasnije i gosti, uključe u vežbe. Željeni efekat postići će se samo ako je ponašanje svih ljudi koji ulaze u kuću isto.
Ignorisanje psa
Još jedan zanimljiv metod je da pokušate potpunim ignorisanjem njegovih napora. Kada dođete kući i pas pokuša da skoči, dajete kratku komandu “ne”, a zatim se okrenete od psa i ne obraćate pažnju na njega. Ništa mu ne govorite niti gledajte u njega. Posle nekog vremena, pas će se sam smiriti i prestaće da skače, zbunjen vašim čudnim ponašanjem. Tek kada je pas miran, okrenite se prema njemu, pozdravite ga i nagradite ga poslasticom.
Konsolidacija
Kada pas konačno prestane da skače na ukućane i ljubazno se pozdravi sa ljudima, možete malo da proširite vežbu. Sledeća faza odgajanja psa je da ga naučite da ne skače na goste ili strance na koje naiđe tokom šetnje. U tu svrhu treba da pozovete drugu osobu u svoj dom i unapred je upozorite kako treba da se ponaša. Važno je da gost ponovi potpuno isti obrazac sa kojim ste prethodno upoznali ljubimca. Kada gost uđe, ne treba da obraća pažnju na psa. Prva poseta ne bi trebalo da traje predugo, najviše nekoliko minuta, tokom kojih ćete psa potpuno ignorisati i vi i vaš gost. Završavate vežbu kada se pas smiri i otpusti burne pozdrave.
mondo.rs