Proizvođač Ferero je povukao neke serije proizvoda i ljudima je savetovano da ne jedu kultni slatkiš, a sve je krenulo u Velikoj Britaniji.
U međuvremenu, prijavljeni su i slučajevi iz Nemačke, Belgije, Francuske, Irske, Luksemburga, Holandije, Norveške i Švedske, a priča je dobila “nastavak”.
Prema pisanju BBC, fabrici čokolade Kinder u Belgiji naređeno je da se zatvori, nakon što je povezana sa desetinama slučajeva salmonele. Belgijska uprava za bezbednost hrane takođe je naredila povlačenje svih Kinder proizvoda napravljenih u fabrici u Arlonu, koja je u vlasništvu Ferera.
U prethodnom periodu u Srbiju nisu uvožena Kinder jaja sporne serije “Kinder Suprise”, koja Ferrero proizvodi u Belgiji, a našla su se na tržištu Velike Britanije i dovode se u vezu sa potencijalnom pojavom salmonele u Velikoj Britaniji, rečeno je u Ministarstvu poljoprivrede.
Iz Ministarstva ističu da njihova granična fitosanitarna inspekcija redovno kontroliše proizvode biljnog i mešovitog porekla i da će se u narednom periodu pojačati kontrola spornih Ferero proizvoda koji dolaze iz fabrike u Belgiji.
Kinder jaja prvi put su izbačena 1974. godine i od tada je čitav svet poludeo za njima. Međutim, ona su zabranjena u SAD-u godinama i ilegalno je posedovati ih.
Zakon u ovoj državi nalaže da bilo koja hrana sa „ugrađenim nehranljivim predmetom“ – uključujući igračke ugrađene u konditorske proizvode – nije dozvoljena. Naravno, ovo bi se odnosilo na plastičnu kapsulu unutar jajeta Kinder Surprise, do koje možete doći tek kada pojedete slojeve mleka i bele čokolade koji ga okružuju.
Takođe, i u Čileu Kinder jaja su godinama zabranjena.
novosti.rs/nsuzivo.rs