Претрага
Претрага
Close this search box.

Američka privredna komora u Prištini predložila tri rešenja za dinar

Američka privredna komora u Prištini predstavila je danas tri alternative za rešenje pitanja dinara uz obrazloženje da razumeju potrebu za regulatornim nadzorom, kako bi se osigurala finansijska stabilnost, ali da je imperativ da se razmotre kratkoročne implikacije koje uredba ima na finansijsko blagostanje građana Kosova i Metohije.

Kako je navedeno, u uredbi koju je donela tzv. CBK, pogrešno je navedeno da samo evri mogu da se koriste za potrebe plaćanja na KiM, pri čemu se efektivno isključuje upotreba drugih valuta u transakcijama između strana, ali da je važno napomenuti da, iako evro zadržava status legalnog sredstva plaćanja, to ne isključuje upotrebu drugih valuta u transakcijama, u slučajevima kada uključene strane postignu zajednički dogovor.

-Dakle, tvrdnja uredbe o isključivoj upotrebi evra može biti pogrešno protumačena i zato zahteva reviziju da bi bila jasna – navodi Američka privredna komora.

Zbog toga je, navodi se Komora predložila tri alternative.

Prva alternativa podrazumeva korišćenje institucija za transfer novca između tzv. Kosova i Srbije, za koju se smatra da iako je izvodljiva, može da bude manje praktična i skuplja za pojedince.

Druga alternativa podrazumeva otvaranje bankovnog računa od strane Vlade Srbije u Srbiji za “međudržavne transakcije” sa odgovarajućim dinarskim računima u prištinskim bankama, uz napomenu da taj metod nudi praktično rešenje kroz postojeće bankarske odnose, uz svu moguću logističku složenost.

Treća alternativa nudi direktni transfer sredstava iz bilo koje banke u Srbiji u bilo koju konkretnu banku na KiM za distribuciju na račune pojedinačnih korisnika, za koju Komora ističe da ta opcija pojednostavljuje proces i istovremeno obezbeđuje usklađenost sa regulatornim zahtevima.

Ističe se da je u svim alternativama, od ključne važnosti pozabaviti se licenciranjem institucija za uvoz valute, kako bi se obezbedila adekvatna ponuda dinara na Kosovu i dodaje da Komora naglašava važnost uravnoteženih regulatornih mera, koje promovišu finansijsku inkluziju i olakšavaju “međudržavne ekonomske aktivnosti”.

-Američka komora traži od svih zainteresovanih strana da razmotre implikacije nedavno usvojene uredbe i istraže rešenja za saradnju koja podržavaju regulatorne ciljeve kao i ekonomski pragmatizam – navela je Komora.

Takozvana CBK donela je uredbu kojom se od 1. februara brani upotreba dinara na KIM, a pre dva dana je saopštila da je u saradnji sa bankama i drugim finansijskim institucijama preduzela dodatne mere za kako kažu, lakše sprovođenje uredbe o zabrani korišćenja srpskog dinara.

Rok koji su odredili, kako navode, neće moći da bude duži od tri meseca.

Hovenijer ponovo pozvao Prištinu da odlože odluku o zabrani dinara, odnosi su ugroženi

Američki ambasador u Prištini Džefri Hovenijer ponovio je danas poziv prištinskim vlastima da odlože odluku o zabrani dinara na Kosovu i Metohiji i rekao da je situacija sa dinarom uticala na partnerstvo SAD sa tzv. Kosovom.

On je na konferenciji za medije podsetio da je i pomoćnik američkog državnog sekretara Džejms O’Brajen pre dva dana rekao da prištinske vlasti treba da povuku odluku o dinaru i da je Priština zabranom dinara dovela u pitanje partnerstvo sa SAD, jer je tu odluku donela, uprkos protivljenju Vašingtona.

-Brine me da sada u svojim intervjuima govore da to neće uticati na naše partnerstvo. Želim da ponovim da to nije tačno. Nije tačno. Kako je rekao O’Brajan, ova situacija je već uticala na naše partnerstvo. OBrajen je jasno izneo našu poziciju premijeru Kurtiju. Svaka suprotna sugestija odražava pogrešno predstavljanje važnosti koju pridajemo rešavanju ovog pitanja. Zabrinuti smo, rekao bih čak i frustrirani, što vlada premijera Kurtija to nije uradila, i bilo kakva sugestija da je sve u redu i da smo tiho svi u vezi jedni s drugima jednostavno nije tačna – rekao je on.

Na pitanje novinara na koji je način ta odluka uticala na odnose, Hovenijer je kao primere naveo kritike na nedavno održanoj sednici Saveta bezbednosti, koje je na račun Prištine uputila ambasadorka pri UN Linda Tomas Grifild, što je, kako je naglasio, veoma retko.

-Vrlo je retko i da pomoćnik sekretara Sjedinjenih Američkih Država za Evropu Džim O’Brajen kritikuje. Vrlo je retko da da intervju sa tonom i sadržajem koji je dao, to je vrlo retko. I mislim da to već odražava problem. I nadamo se da ćemo ovo zaustaviti. Ne želimo da budemo u ovoj situaciji – rekao je Hovenijer.

Prema njegovim rečima sve zemlje na koje se Priština na “putu ka Evropskoj uniji NATO-u, Savetu Evrope, drugim institucijama”, sve su izrazile stvarnu, jasnu zabrinutost.

-Čini se nemudrim da vlada jednostavno ne odgovori na te zabrinutosti. I moram reći da je to naš utisak o onome što se trenutno dešava.

On je istakao i da su SAD bile veoma jasne po pitanju odlaganja odluke i da nisu promenile stav, kao i da se nada da će vlada prihvatiti savet SAD.

Hovenijer je rekao i da su SAD jasno naglasile da bi trebalo da postoji procedura da Srbija prenese sredstva u skladu sa regulativom tzv. CBK, ali koja ispunjava evropske standarde i praksu dobrog upravljanja.

-O uspostavljanju te procedure potrebno je razgovarati u kontekstu dijaloga uz posredovanje EU. Očekujemo da se i Kosovo i Srbija konstruktivno angažuju na ovome. Drugo, dok se radi na uspostavljanju ovog dugoročnog procesa, moraju da postoje privremene odredbe koje će omogućiti Srbiji da nastavi da obezbeđuje sredstva za potrebne socijalne usluge. Ovo uključuje isplate socijalnih davanja poput penzija i plaćanja samohranim roditeljima, podršku zdravstvenom i obrazovnom sistemu – rekao je Hovenijer.

Tanjug

Tagovi:

0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti