Preplanuli ten je jedan od glavnih razloga zašto volimo da se sunčamo na plaži. Takođe, mnogi od nas vole da se pripreme za plažu na najbolji način, što uključuje i taman ten. Među omiljenim proizvodima za potamnjivanje su marmelade za sunčanje.
Godinama već marmelade za sunčanje su postale jedan od najpopularnijih proizvoda za ubrzano dobijanje tena. Ovi preparati su zaslužili svoju popularnost budući da ostvaruju predviđene efekte u dobijanju boje.
Šta su marmelade za sunčanje i kakav je njihov sastav?
Marmelade za sunčanje su preparati namenjeni ubrzanom dobijanju preplanulog tena. Njihova efikasnost ogleda se u sastavu koji se obično sastoji od beta karotena čiji su izvori šargarepa, maslina, i orahovo ulje.
Beta karoten deluje na melanin, pigment koji daje boju koži, očima i kosi, tako što podstiče njegovu proizvodnju, pa kada se unese u organizam pretvara se u vitamin A, koji ima ključnu ulogu u sintezi melanina. Povećana proizvodnja ovog pigmenta, pod uticajem beta karotena, može da doprinese postizanju tamnije boje kože, omogućavajući brže tamnjenje tokom izlaganja suncu.
Što se tiče nege kože, marmelade to ostvaruju zahvaljujući nutritivnim uljima koja najčešće sadrže, poput maslinovog, bademovog, susamovog i ostalih sličnih ulja.
Mere opreza u korišćenju marmelada za sunčanje
Koliko god da su marmelade sjajan izbor za sunčanje, postoje neke stvari na koje bi trebalo misliti tokom njihovog korišćenja. Marmelade za sunčanje najčešće uopšte ne sadrže ili sadrže zaštitni faktor (SPF) ali najviše u jačini 10 što nije dovoljno. Sunce iako nas greje i čini preplanulim, ima svoje štetne strane. Ono emituje ultraljubičaste (UV) zrake, uključujući UVA i UVB zrake, koji mogu prouzrokovati oštećenja kože.
UVA zraci prodiru duboko u kožu, pridonoseći prevremenom starenju, pojavljivanju bora i pigmentacija. UVB zraci su odgovorni za opekotine od sunca i povećavaju rizik od raka kože.
Opekotine od sunca su rezultat preteranog izlaganja sunčevim zracima bez zaštite i manifestuju se crvenilom, bolom i ljuštenjem kože. Ove opekotine mogu da dugoročno oštete kožu, utičući na njen izgled i povećaju rizik od kožnih oboljenja. Iz ovih razloga važno je preduzeti određene mere prilikom korišćenja marmelada za sunčanje.
– Nekoliko dana pre početka sunčanja, preporučljivo je da se odradi piling kože
– Ne izlagati se predugo suncu tokom prvih dana sunčanja, dok se koža malo ne privikne
– Pre mazanja marmelade namazati se zaštitnim faktorom za sunčanje jer se ova dva preparata mogu kombinovati
– Obavezno zaštititi faktorom lice, usne, uši, stopala, mladeže i ožiljke
– Ne sunčati se u periodu od 12h-16h
– Negovati kožu posle sunčanja hidratantnim i regenerativnim preparatima
– Redovno se hidrirati
Ovi proizvodi privlače sunčeve zrake na kožu kako bi što pre postigla tamniju kožu. Najčešće nemaju zaštitni faktor i mogu biti opasni za kožu ako se koriste sami.
Preporuka je da se pre korišćenja marmeladi i drugih proizvoda za sunčanje na kožu namaže neki preparat sa zaštitnim faktorom jačine 20 i više, i neko vreme sačeka da koža upije preparat. Nakon toga može da se namaže marmelada i da se počne sa sunčanjem.
Većina marmeladi koje su u ponudi su vodootporne, ali za postizanje još boljih rezultata se savetuje da se nakon kupanja u bazenu ili moru, kada se koža osuši ponovo namaže marmelada. Ukoliko dođe do pojave crvenila na koži najbolje je skloniti se sa sunca na neko vreme i namazati neki preparat na bazi aloe vere i slično, koji umiruje i neguje kožu. Kako niko ne voli da se ljušti nakon sunčanja, da bi se ljuštenje eventualno sprečilo važno je pratiti ove korake i obavezno svakodnevno negovati kožu proizvodima za “nakon sunčanja”.
Da li korišćenje preparata sa zaštitnim faktorom sprečava dobijanje boje?
Verovanje da korišćenje zaštitnih krema tokom sunčanja može da spreči proces tamnjenja je netačno. SPF preparati mogu da uspore dobijanje boje jer formiraju barijeru na koži koja apsorbuje i raspršuje štetne ultraljubičaste (UV) zrake, sprečavajući njihov prodor u dublje slojeve kože, ali nije tačno da u potpunosti onemogućavaju da se pocrni.
Svakako, mnogo je bezbednije koristiti zaštitni faktor, a posebno tokom prvih dana izlaganja suncu, nego kožu izložiti bez ikakve zaštite. Osim toga, korišćenjem faktora koža se priprema i na zdrav način navikava na sunčeve zrake, piše Iskustva.online.
zena.blic.rs