U tri od četiri uzorka svežeg voća i povrća koje stižu na trpeze potrošača nalaze se pesticidi. Čak 75 odsto uzoraka neorganskog svežeg voća i povrća u 2024. godini sadržavalo pesticide, pokazuje jedna studija. Druga analiza pak, ukazuje da kelj, lubenica, pa čak i neke organske namirnice predstavljaju visok rizik od pesticida. Sumnjaju i u neke organske proizvode.
Najviše pesticida pronašli u kelju, raštanu i paprici
Podaci iz najnovijeg izveštaja organizacije „Environmental vorking grup“ pokazuju da je čak 75 odsto uzoraka neorganskog svežeg voća i povrća u 2024. godini sadržavalo pesticide, a neki su imali i veoma visok nivo. Ovi podaci su deo obimnijeg godišnjeg izveštaja o pesticidima u proizvodima koje EVG objavljuje kao vodič za potrošače.
Izveštaj je sačinjen na temelju podataka iz testiranja više od 47.000 uzoraka 46 različitih vrsta voća i povrća koje su proveli američko ministarstvo poljoprivrede i agencija za hranu i lekova. Otkriveno je ukupno 209 pesticida na uzorcima voća i povrća, pri čemu je najviše vrsta pesticida pronađena u kelju, raštanu, kao i paprici i ljutim papričicama.
EVG koristi ove podatke kako bi sastavio popis voća i povrća sa najvišim nivoom potencijalno štetnih pesticida, poznatiji kao „drti dozen”. Na ovom spisku nalaze se jagode, spanać, kelj, raštan, grožđe, breskve, kruške, nektarine, jabuke, ljute paprike, trešnje, borovnice i mahunarke.
I neke organske namirnice predstavljaju visok rizik
Jedan sličan izveštaj, odnosno analiza Consumer Reports takođe je ukazao da kelj, lubenica, pa čak i neke organske namirnice predstavljaju visok rizik od pesticida.
Lubenica, boranija i paprika su među mnogim uobičajenim voćem i povrćem koje se nalazi u supermarketima, a koje sadrži potencijalno nebezbedne nivoe pesticida, pokazuje analiza Consumer Reports.
Novi izveštaj, koji je analizirao sedmogodišnje podatke Ministarstva poljoprivrede SAD o voću i povrću koji se obično konzumira, nudi jednu od najsveobuhvatnijih do sada procena pesticida pronađenih u američkim proizvodima. Podaci su zasnovani na skoro 30.000 uzoraka voća i povrća, uključujući sveže, smrznuto, konzervirano i organsko, koje je USDA prikupila iz supermarketa kao deo rutinskog testiranja pesticida.
Consumer Reports je napravio ogromnu bazu podataka za analizu i ocenio različite namirnice kako bi pružio korisne preporuke koje će potrošačima pomoći da kupuju i jedu sa manje rizika.
Consumer Reports je otkrio da ostaci pesticida predstavljaju značajan rizik u otprilike 20% od 59 uobičajenih namirnica koje su ispitane u njegovom istraživanju. Hrana za koju se smatra da je visokorizična uključivala je konvencionalno uzgajan (tj. neorganski) kelj, borovnice, krompir i paprike. Jabuke, grožđe, breskve, paradajz, spanać i celer bili su među artiklima koji se smatraju umerenim rizikom.
Prema istraživanju, organsko voće i povrće generalno ima daleko manje ostataka pesticida od konvencionalno uzgajane hrane. Ali čak i nekoliko organskih namirnica predstavljalo je određeni rizik. Na primer, uvezeni zeleni pasulj nosio je visok rizik, a domaći krompir umeren – što dovodi do pitanja kako su ovi organski usevi kontaminirani pesticidima visokog rizika koji nisu odobreni za organsku poljoprivredu.
Uvezeni, konvencionalno uzgojeni proizvodi takođe su predstavljali veći rizik od hrane uzgojene u SAD u studiji. Namirnice koje se uzgajaju u Meksiku, kao što su jagode i boranija, bile su posebno zabrinjavajuće. Meksičke jagode su sadržavale oksidemeton-metil, deo grupe pesticida zvanih organofosfati koji su neurotoksini. Ova kategorija insekticida može preterano stimulisati nervni sistem pri visokim nivoima izloženosti i poremetiti razvoj nervnog sistema kod novorođenčadi i dece.
Da bi Consumer Reports smatrali da je voće ili povrće visoko rizično, samo je relativno mali deo uzoraka morao biti kontaminiran. Testiranje je uključivalo stotine uzoraka za svaku hranu prikupljenu iz američkih supermarketa tokom sedam godina. Samo 4% testiranih uzoraka zelenog pasulja imalo je visok nivo rizika od pesticida.
Međutim, neki od nivoa pronađenih na kontaminiranom pasulju bili su alarmantni: jedan uzorak zelenog pasulja iz 2022. imao je nivoe metamidofosa koji su bili 100 puta veći od nivoa koji naučnici Consumer Reports smatraju bezbednim. Metamidofos je zabranjen u SAD i na uvozu zelenog pasulja više od jedne decenije, što postavlja pitanje zašto se još uvek pojavljuje u proizvodima supermarketa.
Važno je napomenuti da naučnici Consumer Reports-a imaju strože standarde za ono što smatraju bezbednim od standarda Agencije za zaštitu životne sredine – vladinog tela SAD. Savez za hranu i poljoprivredu, organizacija za poljoprivrednu industriju, napominje da 99% povrća koje je testiralo USDA ispunjava vladine bezbednosne standarde za ostatke pesticida. Ali mnogi naučnici – uključujući i one koji stoje iza studije Consumer Reports – veruju da su tolerancije EPA često postavljene previsoko, što potrošače dovodi u opasnost.
Najjači dokaz opasnosti koju predstavljaju pesticidi dolaze od poljoprivrednika i aplikatora pesticida, koji su izloženi mnogo većim nivoima hemikalija kada se primenjuju na useve. Izloženost pesticidima na poslu povezana je sa većim rizikom od Parkinsonove bolesti, nekoliko oblika raka, dijabetesa i drugih zdravstvenih problema.
Kada su u pitanju potrošači, rizici od konzumiranja hrane kontaminirane pesticidima vremenom rastu. Za većinu stanovništva, malo je verovatno da će jedna porcija kontaminiranog voća prouzrokovati štetu – ali rutinska konzumacija kontaminiranog voća ili povrća tokom meseci ili godina povećava rizik.
Pesticidi mogu da ometaju i hormone odgovorne za razvoj ključnih telesnih sistema, posebno reproduktivnog sistema, prenosi Gardijan.
blic.rs