Otečene ruke i stopala, debljanje i ukočeni zglobovi neki su od neprijatnih simptoma zadržavanja vode. Prekomerno nakupljanje tečnosti u tkivima može da se javi bilo gde na telu, ali najčešće uključuje ruke, stopala, zglobove, kukove i lice. Uz to može da se primeti debljanje, bleda koža, nadimanje, otečeni, ukočeni i bolni zglobovi, otežano disanje i migrene.
Uzroci mogu da budu prekomerna konzumacija soli, hormonske promene u trudnoći, u predmenstrualnom periodu ili menopauzi, nedostatak fizičke aktivnosti, poremećaji bubrega i srca, oboljenja štitne žlezde, prekomerna težina i primena određenih lekova. Ako su simptomi blagi, zadržavanju vode mogu da pomognu diuretička svojstva.
Čaj od maslačka
Jedna od biljaka poznata po svojim diuretičkim svojstvima je maslačak. Konkretno, biljka ima sposobnost da stimuliše eliminaciju tečnosti iz tela povećanjem količine izlučenog urina. U jednoj studiji je otkriveno da su učesnici koji su konzumirali čaj od maslačka bili u stanju da eliminišu više vode u roku od 5 sati od onih koji nisu. Dnevno možete da konzumirate 1-3 šolje čaja od maslačka, koji pripremate od jedne kašičice biljke i jedne šolje kuvane vode. Napomena: osobe sa problemima sa bubrezima ili kamenom u žuči treba da potraže savet lekara pre nego što uzmu čaj o maslačka.
Čaj od peršuna
Još jedna pomoć u upravljanju zadržavanjem vode je peršun. Takođe može da vam pomogne u smanjenju upale. Može da se konzumira kao čaj, koji se priprema od dve kašičice suvog lišća na jednu šolju ključale vode. Konzumira se najviše tri puta dnevno. Peršun je jak diuretik, pa ga ne treba konzumirati zajedno sa drugim lekovima i lekovima sa istim dejstvom.
Savet nutricionista: Smanjite unos soli
Za borbu protiv zadržavanja vode, preporučuje se smanjenje soli i proizvoda koji je sadrže kao što su kokice, perece, čips, kobasice, brza hrana, masni sir, slatkiši, peciva i haotičan raspored obroka. Takođe, izbegavajte pušenje, alkohol i stres što je više moguće, a više vežbajte, pijte 10 čaša vode dnevno i čajeve.
mondo