Neki je zovu sanseverija, sabljica ili pak svekrvin jezik, a reč je o vrlo verovatno najlakšoj biljci za uzgajanje, što je čini idealnim izborom za svaki dom. Stoga je upravo ona i te kako zaslužila da nosi titulu najbolje biljke 2025. godine.
Ako tražite još jedan izgovor da kupite neku zgodnu biljku koja će ukrasiti vaš dom ili se pak naći kao idealan poklon ispod bora, na pravom ste mestu. 1-800-Flowers, internet stranica za dostavu cveća, objavila je svoje top cvetne izbore za 2025. Naime ovo je osma godina zaredom da 1-800-Flowers bira svoje cvetne godišnje izbore.
‘Sanseverija predstavlja dugovečnost, zdravlje i rast’, rekao je Alfred Palomares, potpredsednik marketinga kompanije, dodajući kako ova biljka osim atraktivnog izgleda ‘predstavlja dar koji neguje odnose i podstiče blagostanje – upravo ono što svi želimo u godini pred nama.’
Najbolja biljka 2025. godine
Sanseverija je sobna biljka koju je verojatno najlakše uzgajati, što je čini izvrsnom opcijom za svaki dom. Zahteva vrlo malo nege, a uspeva u uslovima slabog osvjetljenja i s vrlo malo vode. Zapravo, najbolje ju je ostaviti na miru što je više moguće kako bi se sprečilo prekomerno zalivanje i truljenje korena. Može se naći u brojnim varijantama – kao lepa mala stona ili upečatljiva velika podna biljka.
‘Godina 2025. ne označava samo godinu sanseverije, već je i godina zmije u kineskom horoskopu, što ovaj odabir čini još značajnijim’, stoji u saopštenju za javnost stranice 1-800-Flowers.
Prirodni prečišćivač vazduha
Dostupna je u više od 50 sorti i kultivara, s lišćem poput krutog mača obojenog trakama zelene, žute i krem boje. To je biljka koju je teško ubiti, što je čini idealnom za sve nove vlasnike ili bilo koga ko nije zainteresovan za nedeljno zalivanje. A odlična je i za prečišćavanje vazduha u prostorijama.
Dobro ju je smestiti u spavaću sobu jer kao prirodni prečišćivač vazduha emituje kiseonik noću, omogućujući nam da bolje i duže spavamo. Takođe je vrlo efikasna po pitanju uklanjanja štetnih hemikalija iz vazduha, kao što su ksilen, trikloretilen, toluen, benzen i formaldehid, koje se često nalaze u svakodnevnim aerosolima (kao što je lak za kosu) i lako se mogu zadržati u prostoriji u kojoj spavate te, posledično, uticati na disanje.
Uz apsorpciju štetnih hemikalija u aerosolima, svekrvin jezik uklanja priličnu količinu zračenja aparata, uključujući mobilni i televizor.
Uzgajanje sanseverije
Dobar je izbor za početnike jer podnosi niz različitih uslova, zahteva malo održavanja i deluje vrlo dekorativno u zatvorenom prostoru.
Svetlo
Najbolje raste uz osam do 10 sati indirektne svetlosti ili nekoliko sati ranojutarnje direktne svetlosti, ali više od toga može da joj ošteti lišće. Ova biljka podnosi nešto senke, ali nedostatak svetla može joj zaustaviti rast i razredi boju.
Tlo
Kao sobna biljka, sanseverija preferira rastresitu i dobro dreniranu mešavinu tla za posude. Dobro uspeva u peskovitijem tlu, što univerzalnu zemlju za sadnju kaktusa čini dobrim izborom. Izbegavajte mešavine tla koje sadrže visok procenat treseta jer mogu da zadrže previše vode.
Zalivanje
Zalivajte sanseveriju kada se tlo potpuno osuši. Tokom zime proveravajte mešavinu tla za biljku svake otprilike dve nedelje – možda će biti potrebno da se zaliva samo jednom mesečno. Ako primetite da su listovi lomljivi i suvi, odmah je zalijte.
Imajte na umu da je preterano zalivanje najbrži način da ubijete biljku zbog truljenja njenog korenskog sistema. Lišće koje žuti rani je znak preteranog zalivanja.
Temperatura i vlažnost
Sanseverija najbolje raste na temperaturama između 21 i 32 stepena. Držite je podalje od hladnog vazduha. Ne podnosi mraz, a produžena izloženost temperaturama nižim od 10 stepeni može je ubiti. Dobro joj odgovara prosečna vlažnost vazduha u domaćinstvu između 30 i 50 posto.
Đubrivo
Prihranite je jednom u proleće i jednom sredinom leta uravnoteženim, sporo otpuštajućim đubrivom, a svakako izbegavajte đubrenje zimi.