Roditelji bi trebalo da se konsultuju sa pedijatrom o bušenju ušiju svom detetu i trebalo bi da pročitaju šta je uključeno u brigu o ušima deteta. Mi vam donosimo pet razloga zašto nije dobra odluka bebama probušiti uši.
OSETLJIVIJA KOŽA
Bebama je bušenje ušiju bolnije nego starijoj deci. Kad i samo bušenje prođe u redu, naušnice bebama još nekoliko dana kasnije mogu uzrokovati osećaj neprijatnosti kod njih. „Potpuno zarastanje“, što znači da je pirsing u ušima trajan, može potrajati od 4 meseca do godinu dana.
SOPSTVENA ODLUKA
Postoji mnogo roditelja koji misle da dete treba da bude dovoljno staro da donosi sopstvene odluke o minđušama. Međutim, u nekim društvima i zemljama bušenje ušiju je stvar kulturološkog pitanja.
ALERGIJA
Deca osetljivijih ušnih resica mogu da razviju alergiju na nikal, pa čak i na zlato, jer nakit od ovog metala može sadržati nikal. Zato treba koristiti medicinske minđuše koje se prodaju samo medicinskim ordinacijama, kao i minđuše od titanijuma. Takođe, plastične minđuše nemaju metal.
SMETNJE
Probušene uši mogu biti izazov za decu jer ih mogu ometati u njihovim svakodnevnim aktivnostima. Veće minđuše mogu da zapinju za garderobu ili ih slučajno mogu povući druga deca u igri.
INFEKCIJE
Svaki put kada igla prodire u kožu, otvara se mogućnost infekcija. Bebin imuni sistem još uvek je u razvoju i mogla bi da se razboli. Ako beba već ima probušene uši, proverite znakove poput oticanja, svraba ili crvenila koje bi potencijalno značilo da su se uši inficirale. U tom slučaju se obratite pedijatru.
nsuzivo.rs