Ova “ekološka” alternativa sadrži dugotrajne i potencijalno toksične hemikalije, zaključuje nova studija. U prvoj analizi te vrste u Evropi, belgijski istraživači su testirali 39 marki slamki za grupu sintetičkih hemikalija poznatih kao poli- i perfluoroalkilne supstance (PFAS).
PFAS su pronađeni u većini testiranih slamki i najčešći su kod onih napravljenih od papira i bambusa.
Sintetičke hemikalije se koriste za pravljenje svakodnevnih proizvoda, od odeće na otvorenom do nelepljivih tiganja, otpornih na vodu, toplotu i mrlje.
Oni su, međutim, potencijalno štetni za ljude, divlje životinje i životnu sredinu.
Supstance se veoma sporo razgrađuju tokom vremena i mogu da opstanu hiljadama godina u životnoj sredini, što je dovelo do toga da su poznate kao „večne hemikalije“.
Oni su povezani sa brojnim zdravstvenim problemima, uključujući slabiji odgovor na vakcine, manju porođajnu težinu, bolest štitne žlezde, povećan nivo holesterola, oštećenje jetre, rak bubrega i rak testisa.
Istraživački tim je kupio 39 različitih marki slamki za piće napravljene od pet materijala – papira, bambusa, stakla, nerđajućeg čelika i plastike.
Slamke, koje su uglavnom kupovane u prodavnicama, supermarketima i restoranima brze hrane, potom su prošle dva kruga testiranja na PFAS.
Analiza je otkrila da je većina brendova – 69 odsto – sadržavala PFAS. Papirne slamke su najverovatnije sadržale sintetičke hemikalije. Najčešći PFAS, perfluorooktanska kiselina (PFOA), zabranjen je širom sveta od 2020.
Takođe su otkrivene trifluorosirćetna kiselina (TFA) i trifluorometansulfonska kiselina (TFMS) – PFAS „ultra kratkog lanca“ koje su veoma rastvorljive u vodi i tako mogu da iscure iz slamki u piće.
Autori su savetovali ljudima da koriste slamčice od nerđajućeg čelika ili da skroz izbegavaju njihovu upotrebu.
nsuzivo.rs