Mladima treba zabraniti kupovinu duvanskih proizvoda do 22. godine, smatraju istraživači.
Naučnici su otkrili da je pušačima koji preuzmu tu naviku pre 20. godine teže prestati i rekli su da bi povećanje minimalne starosne granice za kupovinu moglo smanjiti zavisnost od nikotina.
Studija je obuhvatila 1.382 pušača koji su posetili kliniku za odvikavanje u Kjotu, Japan.
Pacijenti su podeljeni u dve grupe na osnovu starosti u kojoj su počeli da puše – ili manje od 20 godina ili 20 godina i više. Svi su završili Fagerstromov test na zavisnost od nikotina, kojim se procenjuje intenzitet fizičke zavisnosti pušača od nikotina.
Test je postavljao pitanja uključujući “Koliko brzo nakon što se probudite pušite prvu cigaretu?” i “Koliko cigareta dnevno pušite?”, pri čemu pacijenti daju ocenu za svaki odgovor.
Ova cifra se dodaje u rezultat zavisnosti od niskog (jedan-dva), niskog do umerenog (tri-četiri), umerenog (pet-sedam) ili visokog (osam ili više).
Oko 556 pušača počelo je da puši pre 20. godine – zakonske godine u Japanu – dok je 826 pušača počelo kasnije.
Oni koji su preuzeli tu naviku pre 20 godina izjavili su da su pušili 25 cigareta dnevno u poređenju sa 22 dnevno u grupi koja je kasno počela.
Od onih koji su rano počeli da puši, 46 odsto je uspešno prestalo da puši, u poređenju sa 56 odsto onih koji su počeli da puše sa 20 ili više godina.
Nalazi su predstavljeni na Kongresu Evropskog kardiološkog društva u Amsterdamu.
Autor dr Koji Hasegava, iz Medicinskog centra Nacionalne bolničke organizacije Kjoto, rekao je:
-Rani početak pušenja povezan je sa većom zavisnošću od nikotina, čak i u mlađoj odrasloj dobi. Studija ukazuje da bi povećanje starosne dobi za kupovinu duvana na 22 godine ili više moglo dovesti do smanjenja broja ljudi zavisnih od nikotina i rizika od štetnih zdravstvenih posledica.
nsuzivo.rs
Budalaštine. Nijedna druga metoda ne može da bude uspješna u smanjenju broja zavisnika, osim “Easyway” metode Alana Kara. Zamolio bih vas da istražite tu metodu i ljudima prezentujete istinu, a ne dezinformacije, koje i da su tačne, ne pomažu ljudima da se riješe te prljave “navike”.