U plemenu Nuer u Sudanu, muškarac može da se oženi da ako “plati” određenim brojem stoke.
- Razbijanje zvona u Gvatemali– Nakon svadbene svečanosti, prijem za goste se održava u domu mladoženje. Njegova majka pozdravlja bračni par razbijanjem belog zvona koji je pun pirinča, brašna i žitaricama, koji predstavljaju obilje i blagostanje.
- Otkupljivanje mlade u Rumuniji– U Rumuniji se pre venčanja mora održati lažna “otmica” mlade. Nju otmu porodica, prijatelji ili čak angažovani glumci, a mladoženja mora da plati otkupninu- novcem, pićem ili nekim romantičnim gestom.
- Razbijanje čaše– Kada se završi jevrejski venčani obred, mlada i mladoženja zakorače na čašu umotanu u krpe kako bi je razbili. Ima više značenja, a jedno je da se pokaže da je brak radost, tuga i predanost da uvek stoje jedan kraj drugog.
- Plakanje u Kini– Mlada iz etničke grupe Tujia u Kini trebalo bi da plače jedan sat svaki dan i to mesec dana pre svadbe, ali i na samoj ceremoniji. Do kraja meseca sa mladom treba da plaču sve žene iz porodice, a to predstavlja radost i sreću.
- Hleb i so– Roditelji dočekuju bračni par sa hlebom i soli. To je tradicija koja označava gostoprimstvo. Oni hrane jedno drugo hlebom i soli. Sujeverje kaže da ko slomi veći komad hleba, biće “glava kuće”.
- Svadbena lutkica– U Portoriku imaju svadbenu lutku koja je oblikovana tako da izgleda kao mlada. One na sebi imaju amajlije koje se kasnije daju gostima, od kojih se očekuju da će u zamenu dobiti novac.
- Pljuvanje mlade– Devojka iz plemena Masai u Keniji obično se daje čoveku koji je dosta stariji od nje. Na ceremoniji svadbe, otac ili braz pljuju mladi na glavu kao blagoslov. Nakon toga, devojka odlazi iz roditeljske kuće.
- Zabrana odlaska u kupatilo– Na ostrvu Borneo, pleme Tidong prati drevnu tradiciju koja zabranjuje paru da koristi kupatilo tri dana pred i tri dana nakon venčanja. Zato tokom ceremonije venčanja oni veoma malo jedu i piju, a veruje se da to dovodi do plodnog braka.
Autor: nsuzivo.rs