Bliži nam se trenutak kada ćemo zastati i razmisliti o onome što želimo za novu godinu. U narednih 12 meseci ćemo se potruditi da ispunimo sve što želimo i što smo poželeli u ponoć, a mnogima je, pored ljubavi i zdravlja, naravno bitan novac, kojeg nikad dosta.
Mnogi i planiraju kako da uvećaju svoj budžet za narednu godinu, pa se na “TikTok”-u proširila priča o toma kako sve to postići. Zato je osvanuo jedan snimak koji pokazuje šta je u trendu, odnosno praktikujući jedan trend – kako poboljšati svoje finansije u narednoj godini. Tiktokeri iz svih društvenih slojeva obvezuju se na “no-buy kvartal“, razdoblje kada odustaju od svih novih nepotrebnih kupovina. To ne podrazumeva prestanak kupovine namirnica ili zamenu stvari koje se pokvare, a koje su nam naophodne. Trend se zapravo odnosi na pametnije i strateški postavljeno trošenje – konkretno, koliko često trošimo.
Prepoznavanje okidača za trošenje
Postavljanje jasnih parametara oko potrošnje odličan je početak. Za tiktokerku Miu Vestrap, “no-buy” znači ne menjati proizvode dok se ne potroše, izbegavati naručivanje hrane već treba pripremati obroke kod kuće, izbegavati kupovinu dekoracija za dom, a sve što možete da uradite kod kuće umesto u salone lepote, to onda i uradite.
Video ove tiktokerke pokazuje mesta na kojima ljudi mogu smanjiti svoju potrošnju tokom godine.
@mckenzie.mack underconsumption ️ things I LOVE spending money on: • my cats (toys, food, anything really) • my skincare staples • high quality work out clothes – I will only replace items that have been worn out, but when I do I love to splurge on higher quality items • my mattress!! I have a tempur pedic and it’s been one of the best things I’ve spent money on • my Dyson vacuum – totally unnecessary but it makes vacuuming fun LOL where I embrace underconsumption: • home decor (I have almost none and don’t feel like I need any) • clothes – I probably buy 5 items a year and it’s mostly to replace things I have worn out. I only buy shoes once I have ran them ragged (only exception is for running shoes, I replace them after their 400-500 mile limit so I can avoid getting injured) • razors – at home wax only for me! • water bottles – the only water bottles we own are ones we got for free from events or work #underconsumption #underconsumptioncore #personalfinance #spendingmoney ♬ Stories 2 – Danilo Stankovic
Ostvarivanje finansijskih ciljeva
Na primer, ako netko troši novac za najnoviji film, zašto ne biste razmislili o tome da budete malo strpljivi i sačekate dok ne postane dostupan na jednoj od streaming usluga koje već plaćate.
Veliki deo bonusa (čitaj: viška ili uštede) može otići u fond
Jasni ciljevi trebalo bi vam pomoći da prebrodite teške “no-buy” periode i to što biste uštedeli, ostavite sa strane. Nemojte da to bude negde gde vam je gotovo uvek dostpuno, nego možete otvoriti novi račun u banci u kom možete da skupljate novac koji uspevate da uštedite tokom mesec dana. Na kraju godine, uvidećete koliko je to bila odlična ideja.
Koristimo li stvari koje kupujemo?
U drugom videozapisu objasnila je svojim pratiocima da poenta smanjene potrošnje nije da se osećamo krivim svaki put kad potrošimo novac, već se radi o tome da se sklonimo od društvenog pritiska i trošenja samo radi trošenja. Umesto da osećamo potrebu za svim najnovijim gedžetima, uređajima i glamuroznim stvarima koje stalno preplavljuju društvene mreže, usvajanje “no-buy” mentaliteta trebalo bi nam pomoći trošiti s namerom. Smanjena potrošnja poziva na razmišljanje o tome koristimo li stvarno stvari koje kupujemo ili samo trošimo kako bismo se uklopili u društvo.
Budite srećni s onim što imate
“No-buy” pristup mogao bi da pomogne u oslobađanju od ciklusa impulsivne kupovine. Preporuka je da napravimo popis stvari zbog kojih se osećamo dobro kad ih kupimo. Ovde se radi o tome da budete zadovoljni i srećni s onim što već imate i dopustite da ono što imate bude dovoljno.
Ovo je svakako korisna smernica u ovim danima kada, iskreno govoreći, trošimo i više nego što zaradimo.
Ona.rs