“Postoji najmanje 100 različitih patogena koje kućne muve mogu da nose, poput bakterija, virusa i jaja parazita”, rekao je lekar Tomas J. Daniels za The Healthy.
Nakon što muva pokupi klice, može da širi bolest na nekoliko načina. Bakterije i virusi na kontaminiranoj hrani zalepe se za telo muve i sitne dlačice na nogama. Kad odleti i sleti negde drugde, poput vaše hrane, za sobom ostavi neke od tih klica.
“Dakle, potencijalno smo u opasnosti čak i od muve koja sleti na hranu, iako je količina prenesenog patogena verovatno mala”, kaže Daniels.
Mogu da prenesu brojne viruse i bakterije
No, postoji gori način za prenošenje virusa. Kada muve slete na hranu, povraćaju po njoj. Naime, one ispuštaju tečnost iz probavnog sistema, te tako omekšaju hranu.
Tečnost koju ispuštaju prepuna je virusa i bakterija s njihove prethodne žrtve. Tako se stvara puno veći rizik od zaraze, budući da štetne materije puno duže preživljavaju u muvi, nego na njenim nogama ili krilima.
“Muve mogu da prenesu Ešerihija koli, salmonelu, hepatitis A i rotavirus“, kaže stručnjak za zarazne bolesti Brent V. Lartz.
“Tu je i Šigela –grupa bakterija koje mogu da uzrokuju dijareju, groznicu i bolove u stomaku – što je posebno zabrinjavajuće jer bakterijama nije potrebno puno da se razbolite”, dodaje on.
No, ne prenosi svaka muva bakterije i viruse.
“Da bi muva bila zaista opasna, ona mora pre vaše hrane da sleti na sirovo meso, fekalije ili razne prljavštine. Što je vaša kuhinja čistija, manje su šanse da muva prenese zarazu. Takođe, ako jedna muva sleti u vašu hranu, a kuća vam je čista, nastavite s obrokom”, tvrdi doktor Lartz.
najžena.rs