Претрага
Претрага
Close this search box.

OMILJENI VULKANI SVIH TURISTA Jedan na listi je uništio dva grada – njegova erupcija se smatra najpoznatijom prirodnom katastrofom u istoriji

Foto: Pixabay/Comanche0
Vulkanski turizam nije nova pojava – već decenijama milioni (avan)turista posećuju uspavane ali i aktivne vulkane u potrazi za fantastičnim pejzažima, jedinstvenim prizorima ovih gorostasa u sumrak ili u svitanje, ali i za samim vulkanskim erupcijama. Na neke od vulkana može se penjati, dok se neki mogu obići i iz ptičije perspektive, u balonima na vruć vazduh. U Evropi postoji oko osamdeset vulkana, a danas vam predstavljamo nekoliko turistima omiljenih, koji se relativno lako mogu obići.

Piko, Portugal
Sa 2351 metara, uspavani vulkan Piko, na istoimenom ostrvu u arhipelagu Azori u sred Atlantika, najviši je vrh Portugala. Ono što se ne vidi kada posmatramo ovu jedinstvenu planinu je da je Piko ispod nivoa vode “visok” još čitavih 6098 metara, što ga čini jednom od najviših planina na svetu!

Njegova poslednja erupcija dogodila se pre tačno 303 godine, a danas, osim što se na njega može popeti, turistima je dozvoljeno i da prespavaju jednu noć u njegovom krateru, uz prethodnu registraciju nadležnima. Na vrhu se dešavaju permanentna isparavanja toplih gasova, a pogled na ostatak arhipelaga po vedrom danu je nezaboravan!

Foto: Unsplash/Asa Steinarsdottir

Ejafjalajokul, Island

Islandski vulkan Ejafjalajokul čije ime retko ko van Islanda uspeva da pravilno izgovori postao je zvezda vesti kada je eruptirao u proleće 2010. i na sedam dana paralisao avionski saobraćaj u radijusu od više hiljada kilometara. Jedan je od 15 vulkana na Islandu, smešten na njegovoj južnoj obali, visok 1666 metara i još od ledenog doba relativno često eruptira.

Bez obzira na to, predstavlja ogromnu turističku atrakciju, kako za fotografisanje tako i za penjanje, a islandska policija je potvrdila da ga je u nedeljama nakon poslednjih erupcija posetilo preko 25 hiljada posmatrača. Na Islandu se vulkani mogu obići i u pratnji turističkih vodiča, često geologa, a vulkanske erupcije su samo jedna od fantastičnih prirodnih pojava kojima se može izbliza svedočiti na Islandu.

Vezuv, Italija

Odmah posle Islanda, Italija važi za drugo najveće vulkansko žarište Evrope, a Vezuv, koji dominira napuljskom panoramom, možda je i najpoznatiji vulkan u Evropi. Njegova erupcija 79. godine uništila je gradove Pompeje i Herkulanum, te se smatra jednom od najpoznatijih prirodnih katastrofa u istoriji.

Foto: Unsplash/Danilo D Agostin

Do Vezuva, danas nacionalnog parka, lako se stiže vozom iz Napulja, a po njemu možete prošetati obeleženom stazom. Nagrada za posetioce je impresivni pogled, a poseta vulkanu je bezbedna budući da se aktivnost pažljivo prati te bi pristup bio blokiran ako postoji i najmanja sumnja na mogućnost erupcije. Ipak, Vezuv se smatra za potencijalno najopasniji vulkan starog kontinenta, budući da u njegovom podnožju živi preko tri miliona ljudi.

Teide, Španija

Vulkan Teide nalazi se na ostrvu Tenerife i sa svojih 3718 metara predstavlja najviši vrh Španije i deo je istoimenog nacionalnog parka, te UNESCO baštine. Njegova poslednja erupcija desila se pre više od 100 godina, a godišnje ga u proseku poseti 3.5 miliona turista. Scenografija ovog nacionalnog parka je nestvarno lepa.

Do samog vrha može se za osam minuta popeti žičarom, a pogled je odličan osim ukoliko neki oblak reši da ga pokvari. U vedrim danima pak mogu se videti ostala Kanarska ostrva koja izviruju iz Atlantika: La Gomera, La Palma i El Hjero kako vire iz Atlantika.

gradskeinfo

Tagovi:

0 Komentara
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti