Претрага
Close this search box.

Da li sme da se jede sir kojeg je zahvatila buđ? Evo da li je to opasno i da li ga treba baciti

Foto: Pixabay

Iako buđ na siru nije uvek razlog za zabrinutost, stručnjaci upozoravaju na važne razlike koje treba prepoznati pre konzumacije.

Česta je pojava da sir postane buđav. Kad otvorite frižider i na svojoj najdražoj namirnici ugledate buđ, to nije nužno znak da sir treba baciti. U mnogim slučajevima, može se spasiti i sigurno konzumirati, zavisno od vrste buđi.

Neke vrste sireva imaju buđ kao deo procesa zrenja i ta buš je poželjna i sigurna za konzumaciju. Ova vrsta buđi daje sirevima jedinstvene ukuse i arome. Međutim, buđ koja se pojavljuje nenamerno, obično u frižideru, nije deo procesa zrenja i može promeniti ukus i teksturu sira. Iako nije nužno opasna, može uticati na kvalitet, piše Real Simple.

“Ključno je prepoznati razlike namerne i nenamerne buđi. Mnogi sirevi zavise od kore buđi koja im daje teksturu i specifične arome. Kamembert ima belu koru buđi koja mu daje zemljani ukus. Klotbaund čedar razvija raznobojnu buđ koja je ključna za njihov završni oblik. Ova buđ je dobra”, rekao je Džošua Vindzor, koji je stručnjak za buđ na sirevima.

Kada sme da se jede buđav sir?

Ako primetite buđ na tvrdom ili polutvrdom siru, možete je iseći i ostatak sira jesti bez straha. No, ako se buđ pojavila kod mekših sireva poput rikote, svežeg sira ili krem sira, treba ga baciti. Ako je sir prekriven buđu, posebno ako je mekši, najbolje ga je baciti. U slučaju da se buđ pojavi na spoljašnjem delu sira, to nije poželjno i treba izbegavati konzumaciju tog dela.

Foto: Pixabay

Buđavi sir može da širi buđ na druge kvarljive namirnice u frižideru pa bi ga trebalo odmah baciti. Za sprečavanje buđi važno je kupiti sir u pravo vreme – mekši sirevi imaju kraći rok trajanja pa ih treba kupiti bliže datumu kad ćete ih konzumirati. Osim toga, najbolja pohrana sira je u plastičnoj foliji jer buđi treba kiseonik da bi rasla. Za sireve s prirodnim korama buđi, bolje je koristiti papir za sir jer omogućava protok kiseonika i usporava, ali ne zaustavlja rast buđi.

Buđ koju treba izbegavati je ona koja se nenamerno pojavljuje na siru, obično u frižideru.

“Ova buđ nije nužno loša, ali nije deo procesa zrenja i može promeniti ukus i teksturu sira. S aspekta sigurnosti hrane, sve dok je sir pravilno pohranjen i čuvan u frižideru, ova buđ nije veliki problem, više je pitanje kvaliteta”, rekao je Vindzor.

naj.zena.rs

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti