Претрага
Close this search box.

EKSTREMNA VRUĆINA IZAZIVA NAGLI PAD KRVNOG PRITISKA! Odmah uzmite hranu koja za minut “diže iz mrtvih”

Foto: Medical News Today

Pad krvnog pritiska jedan je od najčešćih problema sa kojima se suočavamo tokom ekstremnih vrućina. Dok stručnjaci upozoravaju na mere prevencije, postavlja se pitanje šta možemo da uradimo kada se ovo dogodi. Hipotenzija se odnosi na krvni pritisak koji je jako nizak, odnosno ispod 90 mmHg/60 mmHg.

Kako objašnjava prof. Stefan Šnajder, to nije fatalno stanje, ali je često znak postojeće patologije. Smatra se manje zabrinjavajućim od visokog krvnog pritiska, ali ga, ipak, ne treba zanemariti. Ljudi sa niskim krvnim pritiskom osećaju vrtoglavicu, glavobolju, zamagljen vid, osećaj slabosti i malaksalosti, mučninu ili čak gubitak svesti. Šta može da pomogne?

Slana hrana povećava krvni pritisak
Ishrana i hidratacija igraju važnu ulogu u regulaciji krvnog pritiska. Dok se hipertoničarima savetuje da izbegavaju so, onima sa niskim krvnim pritiskom treba da konzumiraju slane proizvode. Natrijum, glavni element soli, promoviše zadržavanje vode, što može da poveća krvni pritisak.

Dakle, dodavanje razumne količine soli u ishranu podiže krvni pritisak, objašnjava prof. Šnajder. Prema njegovim rečima, idealno je da ne žurite sa masnom, slanom i prerađenom hranom kao što su čips ili keks kao predjelo. Radije dodajte so jelima ili jedite hranu sa prirodnim visokim sadržajem soli kao što su sir, masline, kiseli krastavci itd.

Foto: Pexels

I ugljeni hidrati su važni
Hrana bogata ugljenim hidratima može da pomogne u podizanju krvnog pritiska stimulisanjem oslobađanja insulina, što dovodi do toga da telo zadržava natrijum i vodu. Odlučite se za složene izvore ugljenih hidrata kao što su cela zrna, krompir, slatki krompir i mahunarke. Izbegavajte jednostavne ugljene hidrate kao što je rafinisani šećer, koji može da izazove brze fluktuacije šećera u krvi i pogorša simptome hipotenzije.

Da li kafa pomaže?
Kofein u kafi, čaju i nekim energetskim pićima može privremeno da podigne krvni pritisak tako što stimuliše nervni sistem. Ako imate tendenciju da imate nizak krvni pritisak, šoljica kafe ujutru može vam da pomogne da se osećate budnije i blago će vam podići krvni pritisak. Ipak, bitno je da ne preterujete, jer prekomerna konzumacija kofeina može da dovede do neželjenih efekata kao što su anksioznost i nesanica.

Najbolja užina u slučaju naglog pada krvnog pritiska
Grickalice koje pomažu u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi, kao što su orasi, semenke, sveže voće i mlečni proizvodi sa niskim sadržajem masti (jogurt, mocarela) mogu da vam pomognu kod pada krvnog pritiska.

mondo

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti