Kašnjenje menstruacije, odnosno, razlozi za to su brojni. Na izostanak ciklusa može uticati vaše opšte zdravstveno stanje, godine, pa i životne navike, pored trudnoće, naravno.
Svakako je neizbežno da izostanak menstruacije probudi u vama brigu i mnogo pitanja.
Kašnjenje menstruacije i uzroci
Kao što smo naveli, kašnjenje menstuacije može imati više razloga.
Najčešći su sledeći:
Stres – U današnje vreme, neretko je slučaj da za izostanak menstruacije nije odgovoran neki ozbiljan zdravstveni problem, nego upravo stres. Predugo izlaganje prevelikim količinama stresa utiče na mozak tako da endokrinom sistemu šalje signal da obogati krvotok hormonima neophodnim za preživljavanje, potiskujući tako sve druge telesne funkcije, pa i reproduktivnu funckiju kod žena. Ovo će dovesti do izostanka ovulacije, pa izostanka menstruacije.
Hormoni – Mnoge devojke i žene koriste kontraceptivne pilule kao zaštitu od neželjene trudnoće. Iako su one popularne upravo zbog toga što uspostavljaju veoma uredan menstrualan ciklus, nekada mogu imati i suprotan efekat, posebno tokom prvih nekoliko meseci korišćenja.
Slično tome, do izostajanja menstruacije može doći i u mesecima nakon što ste prestali da ih koristite. Pored navedenih kontraceptivnih pilula, kada već govorimo o hormonima, moramo spomenuti i poremećaj rada štitaste žlezde kao uzrok izostanka menstruacije, kao i policistične jajnike.
Tiroidna ili štitasta žlezda ima veliki uticaj na menstrualni ciklus i reproduktivno zdravlje žene. I hipotireoza (stanje smanjene funkcije štitaste žlezde) kao i hipertireoza (stanje prekomernog stvaranja hormona štitaste žlezde) mogu se, osim izostanka menstruacije, primetiti po simptomima kao što su gubitak kose, prekomeran umor, neobjašnjive promene telesne mase i apetita, nesanica, nervoza i anksioznost.
Dojenje – Dok žena doji, telo luči hormon prolaktin koji je zadužen da stimuliše lučenje majčinog mleka. Prolaktin suzbija lučenje reproduktivnih hormona koji u normalnim uslovima dovode do menstruacije. Zbog toga žene u ovom periodu imaju veoma laka krvarenja, ili ih nemaju uopšte. Normalan menstrualni ciklus bi trebalo da se vrati malo pošto prestanete da dojite.
Lekovi – Neki lekovi mogu da utiču na menstrualni ciklus. Ukoliko mislite da neki od ovih lekova deluju na redovnost vašeg menstrualnog ciklusa, posavetujte se sa vašim lekarom.
-
hormonska terapija
-
lekovi protiv zgrušavanja krvi (antiglukoansi)
-
lekovi za tiroidnu žlezdu
-
lekovi za epilepsiju
-
hemioterapija
-
ibuprofen i aspirin
Trudnoća – Izostanak menstruacije može da znači da ste zatrudneli. Ako je inače vaš ciklus redovan, a menstruacija vam kasni najmanje 7 dana, možete da uradite test za rano utvrđivanje trudnoće. Ako uradite test ranije nego što bi trebalo, on može pokazati netačan rezultat.
Koliko je normalno da kasni menstruacija?
Kod većine žena koje nisu dostigle menopauzu menstrualni ciklus traje 28 dana. Međutim, on može da se kreće od 21 do 35 dana, a svaka žena ima svoj uobičajeni “ritam”.
Normalno je i to da se periodi malo razlikuju po dužini od meseca do meseca, a kašnjenje menstruacije za dan ili dva je sasvim normalno, kao što je i normalno da nekada i porani.
Simptomi povezani sa kašnjenjem menstruacije
Simptomi koji su najčešće povezani sa kašnjenjem menstruacije su sledeći:
-
Menstrualno krvarenje koje je mnogo jače ili slabije nego obično
-
Menstruacije koje traju duže od sedam dana
-
Dužina vremena između ciklusa varira za više od devet dana. Na primer, jedan ciklus je 28 dana, sledeći 37 dana, a sledeći 29 dana
-
Menstruacije koje su praćene jakim bolom, grčevima, mučninom ili povraćanjem
-
Krvarenje ili tačkasto krvarenje koje se javljaju između menstruacija, nakon menopauze ili nakon seksualnog odnosa
-
Menjanje više tampona ili higijenskih uložaka za sat vremena
Kako stres utiče na menstrualni ciklus?
Kašnjenje menstruacije zna da bude veliki problem, pogotovo kada je uzrok stanja svakodnevni stres.
Svima je poznato da stres može da utiče na brojne fizičke i psihičke poremećaje. Kada govorimo o menstrualnom ciklusu, način na koji prekomerni stres deluje na neregularnost ili izostanak ciklusa je putem hormona.
Ukoliko onaj deo našeg mozga koji komanduje lučenjem hormona koji su zaduženi za ovulaciju i menstrualni ciklus bude poremećen prekomernim stresom, dolazi do problema i hormonalnom disbalansa.
Na sreću, ovo ne utiče dugotrajno – kada se smanji nivo stresa vratiće se i normalno funkcionisanje ovog sistema.
Kako promene u telesnoj težini utiču na ciklus?
Kašnjenje menstruacije može biti uzrokovano i promenom u težini.
Premala ili povećana telesna težina su faktori koje treba imati u vidu kada je menstrualni ciklus u pitanju.
Prekomerna telesna težina može da utiče na neredovnost menstrualnih ciklusa. Gojaznost utiče na nivo hormona insulina, što opet može utiče na menstrualni ciklus. Ukoliko žena brzo dobije na telesnoj težini, to takođe može da utiče na menstrualni ciklus.
Ukoliko vam je telesna težina premala, ili prebrzo izgubite kilograme, to može da utiče na redovnost menstruacije, koja u nekim slučajevima može čak i da u potpunosti prestane.
Nedovoljan unos kalorija deluje na lučenje hormona koji su neophodni da izazovu ovulaciju. Ukoliko je vaš indeks telesne težine manji od 18,5 to može da bude razlog za neredovne cikluse ili izostanak menstruacije.
Kako dojenje utiče na menstrualni ciklus?
Kada žena doživi promenu u svom menstrualnom ciklusu nakon porođaja, važno je imati na umu da je to normalno. Vašem telu može biti potrebno neko vreme da se oporavi od trudnoće i porođaja, a tokom tog vremena možete primetiti da je menstruacija prestala ili se promenila.
Ovo važi i za žene koje doje.
Dok žena doji, telo luči hormon prolaktin koji je zadužen da stimuliše lučenje majčinog mleka. Prolaktin suzbija lučenje reproduktivnih hormona koji u normalnim uslovima dovode do menstruacije
Kako menopauza utiče na menstrualni ciklus?
U menopauzi izostajanje menstruacije postaje trajno.
Koji su najčešći hormonski poremećaji koji izazivaju kašnjenje menstruacije?
Preterano aktivna ili neaktivna štitna žlezda takođe može biti uzrok kašnjenja ili izostanka menstruacije.
Štitna žlezda reguliše metabolizam, tako da može uticati i na nivo hormona. Problemi sa štitnom žlezdom se obično mogu lečiti lekovima. Nakon tretmana, menstruacija će se verovatno vratiti u normalu.
Kada se obratiti lekaru?
Obratite se svom lekaru ako ste imali redovne, mesečne menstruacije ali se obrazac promenio. Vaš lekar će vam preporučiti pregled i druge testove kako bi isključio trudnoću ili neki zdravstveni problem.
Ukoliko imate neki od sledećih simptoma, obavezno se obrtatite svom ginekologu.
-
Propuštate tri ili više menstruacija godišnje
-
Menstruaciju dobijate češće nego na svaki 21 dan
-
Menstruaciju dobijate ređe nego na svakih 35 dana
-
Krvarite jače nego obično tokom menstruacije
-
Krvarite duže od 7 dana
-
Imate više bolova nego obično tokom menstruacije
Prirodni načini regulisanja menstrualnog ciklusa
Ukoliko vas kašnjenje menstruacije muči duži vremenski period, ne čekajte već se obratite lekaru.
Vrlo je važno ustanoviti zbog čega je došlo do promena u mesečnom ciklusu. Važno je konsultovati se sa nadležnim ginekologom i eventualno pristupiti lečenju uz pomoć medikamenata, koje vam on bude propisao.
Takođe, konsultujte svog lekara i o prirodnim sredstvima koja vam mogu pomoći.
Postoje mnogi čajevi, koji se preporučuju za regulisanje menstruacije prirodnim putem.
Pored toga što se u prodaji mogu naći različite čajne mešavine, sa kojima treba biti naročito obazriv, možete konzumirati i neke čajeve, koji se preporučuju za samostalno korišćenje.
Naravno da na tržištu postoje i hemijska sredstva, koja se za to preporučuju, ali svakako se treba prvo posavetovati sa nadležnim ginekologom o tome.
Najpre se za konzumaciju preporučuje čaj od nane, ali u onim slučajevima kada ciklus izostaje.
Kod izostanka ciklusa se preporučuje i čaj od lista peršuna. Takođe se taj čaj preporučuje i kod bolnih mesečnih ciklusa.
Za regulisanje menstrualnog ciklusa se preporučuje konzumacija biljaka: žalfija, hajdučka trava i macina trava, kao i virak i konopljika.
U brojnim biljnim apotekama se mogu naći različite čajne mešavine, za koje postoji indicije da pomažu za regulisanje menstrualnog ciklusa.
Ipak, pre nego što se odlučite za konzumiranje bilo kog čaja ili nekog drugog prirodnog sredstva za regulisanje menstruacije, svakako bi trebalo da zatražite mišljenje stručnjaka o tome šta je dovelo do tih promena.
b92