Susam je jedan od najstarijih začina na svetu, kao i najstarija biljka koja se sistematski uzgajala radi dobijanja ulja. A da li znate da susam predstavlja i jedan od najkorisnijih dodataka u ishrani protiv osteoporoze od koje u Srbiji boluje oko 400.000 ljudi, uglavnom žena.
Seme susama je riznica vitamina
Tu su bakar, cink, magnezijum, gvožđe i naravno – kalcijum. Istraživanja, naime, pokazuju da je susam za osobe koje nemaju u organizmu dovoljno kalcijuma odličan izbor.
Dovoljno je da jednu supenu kašiku ovog semena potopite u 0,5 decilitra jogurta i ostavite da prenoći. Ujutru sve pojedite na prazan stomak, a postupak ponavljajte u kontinuitetu bar 21 dan.
Deluje i kao afrodizijak
U zemljama u kojima se gaji, susam ima reputaciju snažnog afrodizijaka. Na bazi ovog začina pripremaju se razni napici za potenciju.
Da bi se dobio napitak treba pomešati seme susama i maka u istim količinama i u tu mešavinu dodati manju količinu semena koprive, luka i šargarepe, kao i kašiku šećera. Sve sastojke samleti u prah i pomešati, a kašičicu smese rastvoriti u čaši vina i polako piti.
Odličan je za respiratorne infekcije i kašalj
Ako ste prehlađeni napravite čaj od susama i lana na sledeći način.
Čašom proključale vode prelijte kašičicu susamovog semena. Ostavite da ključa dva minuta. U čaj potom dodajte kašičicu lanenog semena, pola kašičice soli i kašiku meda, dobro promešajte i poklopite. Kada se ohladi, procedite, pa popijte pre spavanja.
Susamovo ulje
U mnogim delovima Indije ulje od susama smatra se svetom namirnicom pa se koristi u duhovnim ceremonijama. Susamovo ulje bogato je vitaminom E, željezom, omega-6 masnim kiselinama, vitaminom B6, magnezijem i kalcijumom. Poseduje antibakterijska, protivupalna i protivgljivična svojstva. Ulje susama ima značajno dejstvo i protiv dugotrajnog zatvora i neredovne stolice. Ono se preporučuje za odstranjivanje crevnih parazita, a na taj način čisti creva. Ulje ove biljke dobro je i za lečenje hemoroida praćenih bolovima i krvarenjem.
Seme susama ima visok sadržaj oksalata, koji mogu da pogoršaju kamenje kalcijum oksalata (kamen u bubregu)
Uvrstite susam u svakodnevnu ishranu
Kašičica semenki susama može da se pospe po salati, povrću, da se doda u žitarice i testenine. Jelo se sa susamom oplemenjuje u svakom smislu. Svi korisni sastojci će se, međutim, bolje iskoristiti ako se semenke izgnječe ili samelju. Susam uz lan predstavlja jednu od najčešćih i najpopularnih semenki u veganskoj ishrani.
Samlevene semenke pomešane sa susamovim uljem daju tahini, pastu fantastičnog potencijala. Na osnovu svega ovog više nema nikakvog razloga da susam već danas ne postane deo i vašeg jelovnika.
Kako da napravite tahini pastu od susama?
Potrebno je
200 gr sirovog susamovog semena, morska so, maslinovo ulje ili ulje od susama
Priprema
Stavite susamovo seme u blender i dobro ga sameljite dok ne dobijete masu nalik pašteti. Dodajte soli po ukusu i dve kašike ulja, pa ga potom još par sekundi meljite u blenderu. Izručite pastu u staklenu teglu i ovako pripremljenu možete čuvati par dana u frižideru.
Zdravaiprava/Zdravlje.Kurir.rs