Uspenje Presvete Bogorodice, u narodu poznato i kao Velika Gospojina. Ovaj praznik je jedan od dvanaest najvećih hrišćanskih praznika i ima značajnu ulogu u pravoslavnom kalendaru. Slavi se svake godine 15. avgusta po julijanskom kalendaru, a 28. avgusta po gregorijanskom kalendaru, uz dvonedeljni post koji prethodi prazniku.
Ovaj praznik uspomena je na smrt Bogorodice i, prema crkvenom predanju, dan kada se ona vaznela na nebesa i “predala svoj duh u ruke Spasitelja”.
Vreme između dve Gospojine, Male i Velike, naziva se međudnevnica, a veruje se da je taj period najbolji za branje plodova i lekovitih trava. Tada žene beru međudnevičke trave: kičicu, krlju (ricinus), hajdučku travu, papričicu ili bobicu, ugaslicu, konjski bosiljak… Ovim travama leče se razne bolesti. Takođe, ostavljaju se i “međudnevička jaja” od živine kao najbolja za jelo i rasplod.
Običaji i verovanja
Na Veliku Gospojinu, običaj je da se odlazi na izvore sa lekovitim svojstvima, a mnogi bolesnici se umivaju na izvorima u nadi za isceljenje. Žene na ovaj dan ne treba da rade ništa u vezi sa kućnim poslovima.
Takođe, žene sutra idu na pričest jer se Bogorodica smatra zaštitnicom žena i majki. Mnoge porodice u Srbiji ovaj praznik slave kao svoju krsnu slavu, a mnoge crkve i manastiri ga obeležavaju kao svoju slavu.
Proslavljanje Velike Gospojine u Srbiji pratili su vašari na kojima su se ljudi u prazničnom raspoloženju okupljali radi upoznavanja i druženja, ili trgovine. Na vašarima su se momci i devojke upoznavali, igrali u kolu, a tu su se najčešće i svadbe ugovarale.
mondo.rs