Претрага
Close this search box.

Zlo modernog doba: Evo šta se dešava kada telefonom smirujete dete, eksperti upozoravaju na katastrofalne posledice

Foto: Pixabay

Iako je to u početku spas, vremenom postaje ozbiljan problem jer se dete „navuče” na ekrane i postaje nervozno i to stanje ne prestaje. Vremenom to postaje veliki problem jer ne uči da kontroliše svoje emocije

Kao i mnoga deca njenih godina, 5-godišnja Lili Mekdanijel voli da provodi vreme gledajući video zapise i igrajući igrice na svom tabletu. Ima ga od svoje treće godine. Naime, roditelji su odlučili da joj daju tablet na korišćenje i gledanje jer im je to olakšalo život, posebno na putovanjima. Međutim, postali su svesni problema sa prekomernim vremenom ispred ekrana.

Posle nekog vremena, njen otac, Blejk MekDanijel (39), iz Atlante, primetio je da će se Lili uznemiriti kada dođe vreme da isključi tablet. U početku nije delovalo ozbiljno.

– Vremenom, kako je sve više koristila tablet, frustracija je postajala sve izraženija. To je počelo sve češće da se dešava kada je sa prigodnih emisija za decu, kao što je ,,Daniel Tiger’s Neighborhood”, prešla na igrice – prisetio se otac.

Trajanje neprekidne upotrebe tableta je napravilo razliku jer je mališan bio stalno razdražljiv. Naime, imala bi ispade i često bila nervozna.

To nije iznenađujuće, kaže dr. Kerolajn Ficpatrik, profesor na Univerzitetu Šerbruk u Kvebeku, koja je vodeći autor nove studije o predškolskoj djeci i upotrebi tableta.

Zašto je ovo zabrinjavajuće?
Foto: elements.envato.com

Istraživanja pokazuju da deca koja koriste tablete sa 3 i po godine pokazuju više besa i frustracija sa 4 i po godine nego godinu dana ranije. Deca koja su bila više frustrirana u tom uzrastu bi takođe dosledno koristila pilule tokom dužeg vremenskog perioda kada su napunila 5 i po godina. Tako su vremenom postajali sve više zavisni od tehnologije.

– Svedoci smo začaranog kruga jer upotreba tableta narušava kontrolu emocija, što dovodi do još veće upotrebe tableta – kaže Ficpatrik.

Ključne godine za razvoj emocija

Uzrast između 3 i 5 godina je ključni period kada deca uče da upravljaju svojim emocijama. Naime, ova veština im je izuzetno neophodna kada krenu u vrtić, kako bi se dobro slagali sa vršnjacima i vaspitačima i kontrolisali frustracije u izazovnim situacijama učenja.

– Ono što bi trebalo da vidimo je postepeni pad besa i frustracije tokom tog perioda, ali to nije ono što vidimo – dodaje Ficpatrik.

Novo istraživanje dodaje postojeću literaturu o uticaju tehnologije, kaže Kristin Snajder, direktorka brige o deci i porodici na Univerzitetu u Mičigenu i studentkinja doktorskih studija na Univerzitetu Istočni Mičigen.

Mnogi roditelji koriste tablete za smirivanje emocionalnih izliva, a deca sa izraženijim izazovima dobijaju više vremena pred ekranom. I tako dolazimo do začaranog kruga.

Jedna studija pokazuje da korišćenje mobilnih uređaja za smirivanje dece može da ometa njihov kapacitet da završe zadatke. Druga studija sugeriše da tehnologija može otežati deci da razmišljaju pre nego što deluju.

Kvalitet pre kvantiteta

Nove smernice Američke akademije za pedijatriju naglašavaju važnost kontrole kvaliteta digitalnog sadržaja, a ne samo kvantiteta. Emisije poput ,,Daniel Tiger’s Neighborhood” pomažu deci da regulišu svoje emocije, dok Ulica Sezam podstiče razvoj jezika.

Stručnjaci preporučuju i programe koji podstiču decu da čitaju, pevaju, plešu ili ponavljaju reči, jer takav sadržaj može imati pozitivan uticaj.

Nažalost, većina digitalnih sadržaja namenjenih deci predškolskog uzrasta nije takva, a mnogi programi koji se reklamiraju kao edukativni možda neće doprineti razvoju.

Foto: elements.envato.com

– Tehnologija se razvija brže nego što se sprovode i objavljuju kvalitetna istraživanja. „Roditelji rade ono što misle da je najbolje, ali trgovci često žele da zarade novac, a ne da podržavaju razvoj mozga“, kaže Snajder.

Istraživanja pokazuju da mnogi programi za decu koriste iste tehnike koje se koriste na sajtovima za kockanje, povećavajući potrebu za trenutnim zadovoljstvom i narušavajući raspon pažnje.

Pogledajte sebe

Deca nisu jedini problem, kaže Snajder.

Vreme koje roditelji imaju ispred ekrana takođe može imati negativne posledice.

Ako ste i sami, kao roditelj, stalno ispred ekrana, dete uči na tom primeru i samim tim mu je teže da demonstrira i objasni zašto bi trebalo da smanji vreme pred ekranom, piše WebMD.

najžena.rs

Tagovi:

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Povezane vesti